Hypomaléři +420 603 486 821 Infolinka Praha 1 Václavské náměstí 1, Palác Koruna
cz en

Archiv novinek

Cesta k hypotéce se komplikuje. Co od dubna čeká zájemce o vlastní bydlení?

březen 2017 /

Od počátku dubna se opět zpřísní pravidla pro poskytování hypoték. Zájemci o vlastní bydlení budou moci čerpat hypotéku jen do 90 procent z ceny nemovitosti. Zbývajících 10 procent si musí našetřit.

Období extrémně levných hypoték pomalu ale jistě končí, banky hypotéky postupně zdražují. Podle nové legislativy banky musí při poskytování hypotéky postupovat daleko opatrněji a důsledně prověřovat bonitu žadatele. Zájemce o bydlení musí mít od dubna ušetřeno minimálně 10 procent z celkové ceny nemovitosti. Pokud má tedy vyhlédnutý byt za tři milióny korun, ze svého by měl být schopen uhradit 300 tisíc korun.
Ve skutečnosti však bude situace ještě komplikovanější, banky totiž mohou poskytnout jen omezený počet 90procentních hypoték – pouze 15 procent ze sjednaných smluv. Další hypotéky pak mohou pokrýt jen 80 % celkové částky za byt či dům.

Další úvěr?
Lidé, kteří mají vyhlédnutý byt či dům a zároveň nemají našetřených alespoň 10 či 20 procent jeho hodnoty, mají zatím otevřenou ještě jednu možnost. Nedostatek vlastních financí mohou řešit klasickým úvěrem, který jim umožní získat potřebný základ, aby úspěšně žádali o hypotéku. Následně pak splácejí oba úvěry zvlášť.
Zákonodárci však mají na stole novelu zákona o České národní bance. Ta by mimo jiné právě této praxi učinila přítrž. Zájemci bez vlastních úspor pak na nejvyšší hypotéky v podstatě nedosáhnou. Pokud legislativa projde, bude změna závazná už od 1. července letošního roku.
Spolu s dubnovým omezením se tak rýsuje nepříjemná situace především pro zaměstnané s průměrnými platy, kteří žijí ve velkých městech. Ceny nemovitostí jsou tu daleko vyšší než ve zbytku republiky – pro zájemce o vlastní bydlení je tím těžší našetřit požadovaný základ. Kdo tedy chce řešit nedostatek vlastních financí úvěrem, měl by reálně zvážit své možnosti splácet, popřípadě si s žádostí pospíšit.

Bytů je málo, jejich ceny rostou
Velká města se v posledních letech potýkají s nedostatkem volných bytů. Příčin je více, patří mezi ně i levné hypotéky, které byly do letošního roku velmi dostupné. Lidé tak houfně využívali této možnosti financování a zajímavé byty doslova vykoupili. Alarmující je především situace v Praze a v Brně, kde se navíc přidávají problémy s územním plánováním, které omezují novou výstavbu. Poptávka však roste i v Plzni. „Růst cen nemovitostí se podepisuje zejména na dostupnosti bydlení. Zatímco loni stačil rodině s průměrnými příjmy na pořízení bydlení zhruba 5,5násobek ročního příjmu, v současné době je to již šestinásobek,“ upozornil Josef Eim z investiční skupiny DRFG.

Růst cen novostaveb se postupně promítá také do cen jiných nemovitostí. Rostou i ceny pronájmů. Tím, že spolu s cenami nových bytů rostou také ceny pronájmů, jsou nové byty pro investory stále velmi atraktivní. A to i přes vysokou cenu. I dražší byt na investici se tak dnes vyplatí, protože výnosy z jeho pronájmu jsou vyšší a pomáhají dobře a rychle splácet jeho pořizovací cenu.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/finance/433068-cesta-k-hypotece-se-komplikuje-aneb-co-od-dubna-ceka-zajemce-o-vlastni-bydleni.html

Naši partneři

Mbank-logo
Modra-pyramida
Oberbank_300
RB-st
csob
equa-bank
facebook-logo-for-share
hypotecni-banka
kb
logo_share_1500
logowustenrotobecne
moneta-money-bank-logo
rb
sberbank-logo
unicredit

Kontaktní formulář

Vaše jméno Váš email Telefon
Vaše zpráva

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 1 / ul. Spálená
Hypomakléři.cz

Spálená 97/29
Praha 1, 110 00

Mobil: +420 739 251 577
E-mail: martin.pol@hypomakleri.cz

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 1 / ul. Spálená
Hypomakléři.cz

Spálená 97/29
Praha 1, 110 00

Mobil: +420 739 251 577
E-mail: martin.pol@hypomakleri.cz
 

Chci získat nejlepší úrok

Vaše jméno
Váš email
Telefon

10 rad, kterých se vyvarovat při vyřizování hypotéky - ke stažení zdarma

Bez kontaktu to nejde!

E-mailTelefon

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím