Hypomaléři +420 603 486 821 Infolinka Praha 1 Václavské náměstí 1, Palác Koruna
cz en

Archiv novinek

Konec levných hypoték, nyní je nejvýhodnější doba pro sjednání hypotéky.

leden / 2020

Po dlouhodobém snižování úrokových sazeb hypoték nastanou pro jejich zájemce opět horší časy. Podle ekonomů začala nyní nejvýhodnější doba pro sjednání hypotéky, s jejich zlevňováním je totiž patrně definitivní konec. V době až dvacetiprocentního nadhodnocení cen nemovitostí se tak zhoršené podmínky pro pořízení vlastního bydlení ještě prohloubí.

„Vzhledem k výši základní úrokové sazby v ekonomice jsou úroky na hypotékách na velmi nízké úrovni. Banky je stlačovaly dolů pod vlivem konkurenčního boje, nyní však již nemají velký prostor pro další snižování sazeb,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Během loňského roku se tempo snižování úrokových sazeb na hypotékách téměř nezastavilo. V prosinci se dle Fincentra Hypoindexu průměrná sazba snížila z úrovně 2,35 procenta na nejspíš konečných 2,34 procenta. Jedná se tak o nejnižší hodnotu od ledna 2018.

Že se prostor pro další pokles úrokových sazeb již zřejmě uzavřel, naznačuje i chování bank. V prosinci zlevnila hypotéky jen Sberbank, velké banky sazby zvyšovaly a pokračují v tom i v novém roce. Jako poslední zvedla sazby Hypoteční banka, a to o 0,2 procentního bodu. Na stejný krok hypoteční jedničky v prosinci zareagovaly zvýšením sazeb Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Wüstenrot.

Zájem o hypotéky poklesl

Snižování úrokových sazeb mělo přilákat nové klienty, počty poskytnutých hypoték však meziročně poklesly. Za uplynulý rok bylo sjednáno přes 77 tisíc hypotečních úvěrů, což bylo téměř o třetinu méně než za rok 2018.

Podle manažera Radka Ježdíka z developerské společnosti Central Group jsou si však lidé vědomi toho, že nastala vhodná chvíle k zažádání o půjčku. „Stagnace a budoucí mírný růst úroků již nyní pociťujeme v rámci prodeje nových bytů v Praze, kdy se v posledních týdnech prodává rychlejším tempem než ke konci minulého roku. Ti, kteří mají zájem o koupi nemovitosti a splňují podmínky pro poskytnutí hypotéky, se totiž logicky obávají, že se jim otálení s koupí může kvůli očekávanému růstu sazeb prodražit,“ uvádí Ježdík.

Nejvýraznější překážkou pro nákup nemovitostí zůstávají dlouhodobě jejich vysoké ceny vůči příjmům domácností. Svou roli sehrávají i přísnější doporučení ze strany České národní banky (ČNB). Růst cen nemovitostí se promítá také do výše nájmů, takže se zhoršuje dostupnost bydlení celkově. ČNB hovoří až o dvacetiprocentním cenovém nadhodnocení nemovitostí.

Ekonomové však odhadují i výhledové zlevnění na nemovitostním trhu, a to hlavně co se týče panelových bytů na periferiích měst. „Na to, aby začaly plošně zlevňovat nemovitosti v atraktivních lokalitách, by byla ale zapotřebí velká krize, která se zatím podle všeho a naštěstí nechystá. Ceny nemovitostí budou růst letos a v příštích letech v průměru kolem pěti procent ročně. Ve zhruba stejném rozsahu letos zdraží také nájmy,“ odhaduje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

 

Zdroj: https://www.echo24.cz/a/ShGaE/konec-levnych-hypotek-cesta-k-vlastnimu-bydleni-se-jeste-vice-zkomplikuje 

 

Naši partneři

Artesa-logo
Fio-logo
Mbank-logo
Modra-pyramida
Oberbank_300
RB-st
cofidis-logo
csob_hypotecni_banka_logo-1
facebook-logo-for-share
kb
logo-essox
logo-zonky
logo_share_1500
rb
unicredit

Kontaktní formulář

Vaše jméno Váš email Telefon
Vaše zpráva
Neplatný vstup

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

IČO 24703052
Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 9 / Nádraží Libeň 
Hypomakléři.cz

Českomoravská 199/37
190 00  Praha 9

Mobil: +420 775 040 697
E-mail: vladislav.potocnik@hypomakleri.cz
Otevřeno již od 1.5.2024

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

IČO 24703052
Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 9 / Nádraží Libeň 
Hypomakléři.cz

Českomoravská 199/37
190 00  Praha 9

Mobil: +420 775 040 697
E-mail: vladislav.potocnik@hypomakleri.cz
Otevřeno již od 1.5.2024

 

Chci získat nejlepší úrok

Vaše jméno
Váš email
Telefon

10 rad, kterých se vyvarovat při vyřizování hypotéky - ke stažení zdarma

Bez kontaktu to nejde!

E-mailTelefon

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím