Hypomaléři +420 603 486 821 Infolinka Praha 1 Václavské náměstí 1, Palác Koruna
cz en

Archiv novinek

Levné hypotéky vydrží i příští rok.

říjen 2019/

Hypoteční úvěry během letošního roku opět zlevnily. Zatímco ještě na začátku roku se průměrná úroková sazba půjčky na bydlení pohybovala u tuzemských bank kolem tří procent, v říjnu klesla až k hranici 2,6 procenta. Vrátila se tak na stejnou úroveň, na jaké byla před rokem. Ještě výraznější je zlevnění při pohledu na konkrétní nabídky bank. Některé z nich srazily úroky dokonce téměř o celý procentní bod.

Ještě před rokem se přitom čekal spíš opačný vývoj
ČNB loni celkem čtyřikrát zvýšila základní úrokovou sazbu a se zpřísňováním měnové politiky se počítalo i letos. A přestože repo sazba ČNB, která se v květnu vyšplhala na dvě procenta, neovlivňuje úrokovou politiku komerčních bank přímo, má na ni důležitý nepřímý vliv. Zaprvé kvůli tomu, že se od ní odvíjejí také ceny zdrojů, tedy peněz na mezibankovním trhu, z nichž finanční instituce hypoteční úvěry poskytují. A zadruhé kvůli psychologickému efektu. Pro banky totiž růst sazeb ČNB představuje lákavou příležitost, jak odůvodnit svým klientům zdražování.

Skutečnou příčinou loňského zdražení a letošního zlevnění tak podle hypotečních makléřů byl pohyb v cenách peněz na mezibankovním trhu. A ty prodělaly za posledních 12 měsíců zajímavý vývoj. „Loni cena peněz rostla a s nimi ceny hypoték. A letos je to přesně naopak,“ konstatuje šéf makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek. I finanční instituce potvrzují, že hlavní roli hrála právě cena „dlouhých“ peněz. „Pokud chce klient například pětiči sedmiletou fixaci, musí banka nakoupit peníze na úvěr na celou tuto dobu. A pak je přeprodává formou hypotéky,“ vysvětluje mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Růst cen zdrojů však nebyl jedinou motivací finančních institucí při poměrně zásadních změnách v jejich cenové politice. Dalším podstatným důvodem poklesu úroků u hypoték byl navíc souboj o nové či refinancující klienty. „Sazby tlačí dolů ostrá konkurence mezi hypotečními bankami,“ potvrzuje mluvčí Monety Money Bank Zuzana Filipová.  V prvních dvou měsících roku, krátce po zdražení a po zavedení nové, přísnější regulace hypoték ze strany ČNB, banky dostaly tvrdý zásah v podobě hlubokého propadu objemu poskytnutých hypoték. Objevily se obavy, zda se vůbec podaří splnit celoroční cíle. Aby si tak ze zbývajícího koláče, o pětinu menšího než v roce 2017, ukously co nejvíc, nezbývalo než se pustit do cenového souboje. A z něj nyní těží právě klienti.

Zlevňují všechny banky
Jaké jsou aktuální nabídky bank? Týdeník Ekonom srovnal podmínky hypoték na stejném modelovém příkladu jako v lednu: 3,5milionový úvěr na nemovitost v hodnotě pět milionů, s fixací na pět let a bez pojištění schopnosti splácet. To totiž sice sníží úrokovou sazbu, zároveň je ale potřeba počítat s navýšením měsíční splátky o zaplacené pojistné.

Levnější než na začátku letošního roku byly úvěry na bydlení u všech hodnocených finančních institucí. Aktuálně nejvýhodnější podmínky nabízí nový hráč na hypotečním trhu, banka Creditas. Ta začala nabízet úvěry na bydlení teprve letos v září. U modelového příkladu pak vychází úroková sazba na 2,09 procenta. Druhou nejnižší úrokovou sazbu nabízejí aktuálně mBank a Air Bank, v obou případech ve výši 2,39 procenta. Kolem hranice 2,5 procenta ročně se pak pohybují úroky u Fio banky, Komerční banky, UniCredit Bank a Wüstenrotu. Na opačném konci žebříčku figurují se sazbami mezi 2,6 a 2,7 procenta především větší finanční instituce: Moneta Money Bank (2,62 procenta), Česká spořitelna (2,64 procenta), ČSOB a Hypoteční banka (2,69 procenta) a Raiffeisenbank (2,75 procenta).

Zajímavé je i srovnání jednotlivých nabídek v čase
Od ledna sice zlevnily bez výjimky všechny banky, odmyslíme-li Creditas, která začala s úvěry na bydlení teprve nedávno. Rozdíly mezi poklesem sazeb jsou ale výrazné. Například v případě mBank klesla u modelového příkladu sazba za devět měsíců bezmála o celý procentní bod. O osm až devět desetin procentního bodu pak zlevnily Air Bank, Komerční banka, Sberbank nebo Moneta.

Zdražování se nechystá
Dobrou zprávou pro lidi zvažující pořízení bydlení s pomocí hypotečního úvěru je, že ceny půjček v příštích měsících téměř jistě nijak zásadně nestoupnou. Pravděpodobnější je stagnace, a za určitých okolností dokonce i další zlevnění. Shodují se na tom jak hypoteční makléři, tak samotné banky. „Mírný pokles úrokových sazeb lze předpokládat i po zbytek letošního roku,“ tvrdí například Lukáš Kropík z tiskového oddělení České spořitelny. Souhlasí s tím i mluvčí Monety Money Bank Zuzana Filipová, podle níž není vyloučen ani návrat sazeb pod dvě procenta, kde byly naposledy na začátku roku 2017. „Prolomení úrovně dvou procent je u některých nabídek možné a rovněž průměrné sazby zřejmě ještě klesnou,“ říká Filipová.

Hypoteční makléři jsou nicméně v odhadech opatrnější. Velkou roli vedle ceny zdrojů, z nichž finanční instituce hypotéky financují, mohou totiž hrát i jiné faktory. „Motivace k poklesu sazeb se s nárůstem ceny zdrojů částečně vytratila a bude záležet, jak je na tom konkrétní banka v plnění celoročních plánů,“ vysvětluje ředitel makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek. „Ti poskytovatelé, kteří nemají splněno, případně usilují o vyšší tržní podíl, pravděpodobně zdražovat nebudou, ale ochota jít se sazbou ještě níž bude výrazně menší, než jak se mohlo zdát v polovině září, kdy mezibankovní sazby klesly k jednomu procentu,“ dodává.

Splnění plánů (a s tím spojené prémie) považuje za velmi důležitý faktor vývoje hypotečních sazeb na konci roku i Eim z Gepard Finance. „Před koncem roku, kdy se honí plány – a nejsem si zdaleka jistý, zda budou letos splněny už v listopadu, jak tomu bylo v předešlých letech –, banky zdražují jen nerady, tváří v tvář nutnosti. Takže pokud se nepohnou nahoru ceny zdrojů, k čemuž momentálně nevidím důvod, pak sazby budou spíš stagnovat,“ konstatuje.

Zásadní roli tedy bude hrát, zda budou banky schopny zajistit „dlouhé“ peníze na hypotéky za současných příznivých podmínek. To do značné míry ovlivní právě politika ČNB: růst jejích sazeb by peníze zdražil, pokles naopak zlevnil. Na letošním posledním zasedání bankovní rady ČNB v září centrální bankéři rozhodli nechat sazby na dosavadní dvouprocentní úrovni. Našli se však i takoví členové rady, kteří kvůli vyšší než plánované inflaci navrhovali sazby zvýšit. Otázka je, jak se budou rozhodovat dále. „Na jedné straně je snaha ČNB zvyšovat úrokové sazby a tím tlumit inflační tlaky v ekonomice. Na druhé straně pak obava z obchodních válek, snížení ekonomického růstu či brexitu, které naopak mohou vést k dalšímu uvolnění měnové politiky – a tedy i poklesu ceny zdrojů,“ popisuje dilema ČNB mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová.

Šéf Golem Finance Libor Ostatek nicméně upozorňuje na jednu anomálii. „Na letošku je zvláštní, že cenu zdrojů v minulosti z velké části ovlivňovala politika ČNB. To se však letos změnilo a mezibankovní sazby a sazby hypoték se od sazeb ČNB odpojily,“ říká Ostatek. Jinými slovy – zatímco základní repo sazba ČNB letos vzrostla z 1,75 na dvě procenta, cena peněz na mezibankovním trhu se naopak snižovala – a s ní i ceny úvěrů na bydlení. Proto je Ostatek v odhadech vývoje v dalších měsících poměrně opatrný. „Stále důležitější pro ceny zdrojů je však to, jak se vyvíjí cena peněz v západní Evropě. To tedy nevylučuje, že by se sazby dostaly pod dvě procenta. Možné je jak zdražení, tak i zlevnění, situace je tak proměnlivá, že to vidím 50 na 50,“ odhaduje.

Nový normál
Ani přes zlevňování a lákání klientů na nejrůznější akce se letos bankám zdaleka nedaří dosáhnout v objemu poskytnutých hypoték tak dobrých čísel jako v posledních dvou letech. „Trh s hypotečními úvěry po téměř jedné dekádě letos vykáže pokles přibližně o pětinu,“ odhaduje Lukáš Kropík z České spořitelny. 

Úbytek potvrzují nejen banky, ale také developerské firmy. „Zatímco v loňském roce financovalo nové bydlení hypotékou 43 procent klientů Central Group, letos tento podíl klesl právě kvůli omezení dostupnosti hypoték na 31 procent,“ tvrdí výkonná ředitelka firmy Michaela Tomášková. Ta zároveň upozorňuje, že na poklesu dostupnosti hypoték se podepsala už i dřívější regulace ČNB. Před zavedením limitů pro poměr úvěru k hodnotě nemovitosti si podle ní pomocí půjčky na bydlení pořizovala u Central Group byty polovina klientů.

Stejně hovoří ostatně i statistiky. Jak objem poskytnutých hypoték, tak jejich počet byly letos nižší než loni, a to dosud v každém měsíci. V součtu za prvních osm měsíců roku letos banky poskytly hypotéky zhruba za 113 miliard korun, přičemž loni to bylo bezmála 139 miliard. Podobný pokles je patrný také u počtu schválených úvěrů: loni do srpna jich finanční instituce „odkleply“ téměř 65 tisíc, letos za stejnou dobu jen necelých 50 tisíc. Dosažení loňské mety 220 miliard je tak prakticky vyloučeno. Jaké jsou příčiny? Za hlavního „viníka“ označují finanční domy ČNB, respektive její regulační opatření. Centrální banka totiž loni od října výrazně zpřísnila pravidla, podle nichž banky posuzují schopnost dlužníka úvěr splatit. Nově tak žadatelé o úvěr musí mít podstatně vyšší příjmy, než tomu bylo do schválení regulace. „Letošní pokles trhu jde primárně na vrub opatřením ČNB v oblasti příjmů klientů, která se naplno začala projevovat až letos,“ tvrdí mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová. Regulace ČNB nicméně není jedinou příčinou. „Vliv sehrály i relativně vyšší sazby hypoték na přelomu let 2018 a 2019 a zejména vysoké ceny nemovitostí, které setrvale rostou už od roku 2013,“ odhaduje mluvčí Monety Money Bank Zuzana Filipová. Vysoká cena bytů a domů podle ní už mnoho lidí od pořízení vlastní nemovitosti odrazuje.

K hloubce meziročního propadu nicméně regulace přispěla ještě jedním efektem: lidé se loni snažili pořízení bydlení na úvěr urychlit, aby je stihli právě před zavedením nových, přísnějších pravidel. „Došlo k určitému předzásobení. Kdo mohl, vzal si hypotéku ještě v loňském roce před platností regulace,“ říká Andrea Vokálová. Jinak řečeno, lidé, kteří by možná s žádostí o úvěr na bydlení počkali třeba do první poloviny letošního roku, si pospíšili a vzali si jej už loni na podzim. Nebýt toho, rozdíl mezi loňskem a letoškem by tak velký nebyl. „Když se podíváme na ten vrchol hypotečního trhu na konci roku 2018, kam se přelila část poptávky roku 2019 kvůli nastupující regulaci, pak se nejedná o katastrofu. Podle mě bez tohoto excesu by pokles trhu úvěrů na bydlení letos zůstal na úrovni do 10 procent,“ odhaduje David Eim z Gepard Finance.

Banky se nicméně tak jako tak musí připravit na „nový normál“. Rekordy, které trhaly v předešlých letech, jsou minulostí. „Trh byl v letech 2015 až 2018 na extrémně vysokých číslech, což je dlouhodobě neudržitelné. Nyní se vrací ke standardnímu dlouhodobému normálu,“ potvrzuje mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká i zástupci dalších bank. „Absolutní číslo poskytnutých hypoték se letos bude pohybovat mezi 170 a 180 miliardami korun. Nelze tedy hovořit o tom, že by se trh vyčerpal, ale došlo k jednorázové korekci kvůli dopadům regulace. V dalších letech lze očekávat podobnou velikost hypotečního trhu jako letos,“ doplňuje mluvčí České spořitelny Lukáš Kropík.

Nedostupné bydlení
Cena úvěru na bydlení je bezesporu důležitý faktor při rozhodování o koupi vlastní nemovitosti. Jak ale upozorňují i samotné banky, jestli je sazba tří- nebo dvouprocentní, při vývoji na realitním trhu v posledních letech vlastně ani nehraje tak velkou roli. „Klienti zejména ve velkých městech, kde ceny nemovitostí za poslední roky výrazně vzrostly, spíš než výši úroků u hypoték řeší celkovou cenu nemovitostí,“ tvrdí mluvčí Air Bank Jana Karasová. 

Jinými slovy, pokud by ceny bytů a domů nevzrostly za posledních několik let o desítky procent, mohlo by si vlastní bydlení dovolit mnohem více lidí. A vlastně by ani nebyla nutná regulace ČNB, která má především ochránit banky i jejich klienty před příliš vysokým zadlužením – na koupi bytu by bylo potřeba podstatně méně peněz, menší půjčka a ke schválení úvěru by díky tomu stačily nižší příjmy. Astronomické ceny jsou tedy de facto hlavním problémem v nedostupnosti bydlení, od nějž se ostatní problémy odvíjejí.

Zároveň však platí, že se tento problém netýká zdaleka všech obyvatel Česka. Týdeník Ekonom na základě údajů o průměrných mzdách a průměrných cenách bytů v krajských městech spočítal, jak dlouho musí člověk vydělávat na pořízení vlastního bydlení podle toho, kde žije. Výsledek?

Nejhorší situace panuje jednoznačně v Praze a Brně.
V české i moravské metropoli musí lidé na koupi průměrného 60metrového bytu vydělávat zdaleka nejdéle v celém Česku. Prodejní cena v případě Prahy představuje zhruba desetinásobek místní průměrné roční mzdy. V Brně je situace jen nepatrně lepší: cena je 9,3násobkem průměrné roční mzdy. Jde přitom o cenu starších bytů. Kupující v Praze s průměrným příjmem by na nový byt při ceně kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční totiž potřeboval dokonce téměř 12 ročních průměrných výdělků.
Po Praze a Brně pak následuje Olomouc, kde cena 60metrového bytu představuje sedminásobek tamní roční průměrné mzdy. V těsném závěsu následují větší města ve Středočeském kraji a České Budějovice, kde na vlastní nemovitost musí na daný region průměrně vydělávající člověk pracovat 6,9 roku. Více než šestinásobek ročního výdělku potřebuje kupující také v Pardubicích, Hradci Králové a Plzni.

Opačná situace je v ekonomicky slabších krajských městech. Nejlépe poměr průměrné ceny bytu a průměrné roční mzdy vychází v Karlových Varech (4,6násobek), v Ostravě (3,9násobek) a v Ústí nad Labem (2,7násobek). Praha roste, regiony zpomalují Zdražování bydlení se v posledních letech projevilo právě v Praze a Brně, kde je v současnosti bytová krize zároveň nejhorší. Zatímco v Brně nicméně růst cen zpomalil, v Praze má pořád velmi vysokou dynamiku. Podle údajů poradenské společnosti Deloitte se realizované ceny v druhém kvartálu letošního roku oproti prvnímu čtvrtletí v Brně zvýšily jen o 1,4 procenta. V Praze to však bylo více než osm procent.

Poměrně rychlým tempem zdražovaly nemovitosti ve druhém čtvrtletí také v Karlových Varech a Ústí nad Labem – v obou případech o více než šest procent. S ohledem na nízkou základnu nicméně ceny stále patří mezi nejpříznivější v celém Česku.

Najdou se ovšem i krajská města, kde bydlení letos naopak stagnovalo, či dokonce zlevnilo. V Hradci Králové průměrná cena bytů klesla o 2,1 procenta na 42,7 tisíce korun za metr, v Českých Budějovicích se snížila o 4,2 procenta na 42,4 tisíce za metr, a v Liberci zlevnilo bydlení dokonce o devět procent na 35,5 tisíce korun za metr čtvereční. Jaký vývoj cen nemovitostí se dá očekávat v příštích měsících, respektive napřesrok? Podle developerů už časy nejdramatičtějšího zdražování především v Praze nebo Brně skončily. Ceny bydlení totiž vystřelily na takové úrovně, kdy se z nejdražších bytů stávají „ležáky“, o něž lidé nemají zájem – anebo na ně nemají peníze. „Razantní růst cen nových bytů a domů z minulých let je tak definitivně u konce. Opakované restrikce České národní banky významně omezily počet zájemců o nové bydlení. Na hypotéky nyní kvůli ČNB nedosáhne až pětina původních žadatelů, mezi klienty developerských společností přitom lidé s hypotékou tvořili až polovinu. Zcela logicky tak poptávka o něco klesla,“ tvrdí majitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Výraznější zlevnění nicméně také není na pořadu dne.
A to opět především v městech, kde stále poptávka po bydlení převyšuje nabídku. „Byty nejsou drahé, protože hypotéky byly a asi pořád jsou poměrně dost dobře dostupné. Zásadním důvodem je období konjunktury, s tím související pocit optimismu do budoucna, ochota lidí investovat do bydlení a hlavně – bytů je málo,“ potvrzuje Eim. Na jejich nedostatku se přitom v nejbližší době nic nezmění.

***

Srovnání nabídek hypoték

Zadání: Nabídky platí pro hypoteční úvěr ve výši 3,5 mil. Kč na nemovitost v hodnotě 5 mil. Kč, tedy s hypotékou na 70 procent ceny. Doba splatnosti úvěru je 30 let a fixace úrokové sazby platí na pět let. Sazby i splátky se týkají úvěrů bez sjednaného rizikového pojištění.

1. Creditas
Úroková sazba (říjen 2019): 2,09 %
Měsíční splátka (říjen 2019): 13 185 Kč
Úroková sazba (leden 2019): Nenabízela
Měsíční splátka (leden 2019): Nenabízela
Další poplatky: Zpracování úvěru 2700 Kč

2. Air Bank
Úroková sazba (říjen 2019): 2,39 %
Měsíční splátka (říjen 2019): 13 638 Kč
Úroková sazba (leden 2019): 3,19 %
Měsíční splátka (leden 2019): 15 136 Kč
Další poplatky: Odhad hodnoty nemovitosti 3900 Kč

3. mBank
Úroková sazba (říjen 2019): 2,39 %
Měsíční splátka (říjen 2019): 13 630 Kč
Úroková sazba (leden 2019): 3,34 %
Měsíční splátka (leden 2019): 15 406 Kč
Další poplatky: Odhad hodnoty nemovitosti 3800 Kč

4. Fio banka
Úroková sazba (říjen 2019): 2,48 %
Měsíční splátka (říjen 2019): 13 793 Kč
Úroková sazba (leden 2019): 2,98 %
Měsíční splátka (leden 2019): 14 718 Kč
Další poplatky: Odhad hodnoty nemovitosti 4000 Kč

5. Komerční banka
Úroková sazba (říjen 2019): 2,49 %
Měsíční splátka (říjen 2019): 13 837 Kč
Úroková sazba (leden 2019): 3,29
Měsíční splátka (leden 2019): 15 309 Kč
Další poplatky: Odhad hodnoty nemovitosti 4500 Kč

6. UniCredit Bank
Úroková sazba (říjen 2019): 2,52 %
Měsíční splátka (říjen 2019): 13 866 Kč
Úroková sazba (leden 2019): 3,29 %
Měsíční splátka (leden 2019): 15 697 Kč
Další poplatky: Odhad hodnoty nemovitosti 3700 Kč, zpracování úvěru 2900 Kč

7. Wüstenrot
Úroková sazba (říjen 2019): 2,53 %
Měsíční splátka (říjen 2019): 13 884 Kč
Úroková sazba (leden 2019): 3,28 %
Měsíční splátka (leden 2019): 15 290 Kč
Další poplatky: Odhad hodnoty nemovitosti 4000 Kč

8. Equa bank
Úroková sazba (říjen 2019): 2,59 %
Měsíční splátka (říjen 2019): 13 994 Kč
Úroková sazba (leden 2019): 3,09 %
Měsíční splátka (leden 2019): 14 927 Kč
Další poplatky: Odhad hodnoty nemovitosti
4000 Kč

9. Sberbank
Úroková sazba (říjen 2019): 2,59 %
Měsíční splátka (říjen 2019): 14 063 Kč
Úroková sazba (leden 2019): 3,49 %
Měsíční splátka (leden 2019): 15 798 Kč
Další poplatky: Odhad hodnoty nemovitosti 4000 Kč

10. Moneta Money Bank
Úroková sazba (říjen 2019): 2,62 %
Měsíční splátka (říjen 2019): 14 049 Kč
Úroková sazba (leden 2019): 3,37 %
Měsíční splátka (leden 2019): 15 459 Kč
Další poplatky: Poplatek za čerpání 500 Kč

11. Česká spořitelna
Úroková sazba (říjen 2019): 2,64 %
Měsíční splátka (říjen 2019): 14 157 Kč
Úroková sazba (leden 2019): 3,39 %
Měsíční splátka (leden 2019): 15 598 Kč
Další poplatky: Odhad hodnoty nemovitosti 3900 Kč

12. ČSOB, Hypoteční banka
Úroková sazba (říjen 2019): 2,69 %
Měsíční splátka (říjen 2019): 14 177 Kč
Úroková sazba (leden 2019): 3,29 %
Měsíční splátka (leden 2019): 15 309 Kč
Další poplatky: Žádné

13. Raiffeisenbank
Úroková sazba (říjen 2019): 2,75 %
Měsíční splátka (říjen 2019): 14 288 Kč
Úroková sazba (leden 2019): 3,49 %
Měsíční splátka (leden 2019): 15 697 Kč
Další poplatky: Odhad hodnoty nemovitosti
4000 Kč, jednorázový bonus 5000 Kč

ZDROJ: EKONOMFINANCE, GEPARD

NewtonOne

ZDROJ: FINCENTRUM HYPOINDEX

Naši partneři

Mbank-logo
Modra-pyramida
Oberbank_300
RB-st
csob
equa-bank
facebook-logo-for-share
hypotecni-banka
kb
logo_share_1500
logowustenrotobecne
moneta-money-bank-logo
rb
sberbank-logo
unicredit

Kontaktní formulář

Vaše jméno Váš email Telefon
Vaše zpráva

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 1 / ul. Spálená
Hypomakléři.cz

Spálená 97/29
Praha 1, 110 00

Mobil: +420 739 251 577
E-mail: martin.pol@hypomakleri.cz

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 1 / ul. Spálená
Hypomakléři.cz

Spálená 97/29
Praha 1, 110 00

Mobil: +420 739 251 577
E-mail: martin.pol@hypomakleri.cz
 

Chci získat nejlepší úrok

Vaše jméno
Váš email
Telefon

10 rad, kterých se vyvarovat při vyřizování hypotéky - ke stažení zdarma

Bez kontaktu to nejde!

E-mailTelefon

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím