Hypomaléři +420 603 486 821 Infolinka Praha 1 Václavské náměstí 1, Palác Koruna
cz en

Archiv novinek

ČNB posílí v regulaci hypoték.

červen 2019/

Centrální banka se přiblížila svému cíli získat silnější pravomoci k usměrňování hypotečního trhu. Doposud jej reguluje pomocí doporučení. Těmi se banky zpravidla řídí, právně závazná však nejsou. Změnit to má novela zákona o České národní bance, kterou včera schválila vláda. O posílení svého vlivu usiluje ČNB dlouhodobě. Regulací hypoték chce zabránit tomu, aby si lidé v době růstu brali dluhy, které pak v krizi nezvládnou splácet. Do potíží by mohli stáhnout i banky.

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka je cílem novely připravit se na budoucnost, kdy by současné pravomoci nemusely stačit. Aby návrh začal platit, musí jej ještě schválit parlament. Někteří poslanci se nejspíše pokusí do novely zanést dílčí změny. Novela tak může začít platit nejdříve v průběhu příštího roku, uvedla za ministerstvo financí Anna Fuksová. Současná doporučení ČNB vyžadují, aby měli žadatelé o hypotéku část peněz naFilip spořenou předem, ve většině případů alespoň pětinu hodnoty nemovitosti. Od loňského podzimu pak musí příjem dlužníků odpovídat výši půjčky a jejích splátek. Dluh zpravidla nesmí přesáhnout devět čistých ročních platů a měsíční splátky všech dluhů nesmí z příjmu žadatele ukousnout více než 45 procent.

Navržená novela posiluje pravomoci ČNB ve všech třech zmíněných parametrech. Do návrhu ale v připomínkovém řízení přibyla změna, podle níž by pro prvožadatele do 36 let automaticky platily měkčí podmínky. Pokud ČNB stanoví, že banky smějí půjčit nanejvýš na 80 procent hodnoty nemovitosti, mladí si budou moci půjčit na 90 procent. Obdobně by to bylo i v případě ostatních omezení. "Mladí žadatelé o hypotéky jsou specifickou skupinou, která na počátku ekonomické aktivity často disponuje nízkými úsporami a relativně nižšími příjmy," zmínila ministryně financí Alena Schillerová. To se s kariérním postupem může lehko změnit, proto se v zákoně objevila výjimka, vysvětluje Schillerová. "Návrh novely zákona o ČNB, dnes schválený vládou, chápeme jako funkční kompromis mezi původním zámě25,4 rem předkladatelů a požadavky odvětví, potažmo zákonodárců," řekla HN mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. O posílení pravomocí usiluje ČNB dlouhodobě, obdobný zákon sněmovnou ale v minulém období neprošel i přes souhlas tehdejší vlády. Část výtek bere současný návrh v potaz, nevztahuje se třeba na převedení úvěru k jiné bance při konci fixace, období s pevně dohodnutou výší splátek.

ČNB zdůvodňuje zákon i tím, že svá doporučení dnes nemůže vymáhat na všech. "Pokud by na hypoteční trh ve větší míře vstoupili zahraniční či nebankovní poskytovatelé, vynucování pravidel stanovených doporučením by v jejich případě nebylo stejně účinné jako u domácích bank," vysvětluje guvernér ČNB Rusnok. V současnosti však trh s hypotékami tuzemské banky ovládají.
Členové České bankovní asociace nemají jednotný názor na to, zdali jsou silnější pravomoci zapotřebí. Podle Vladimíra Staňury, hlavního poradce ČBA, to může souviset s tím, že dosavadní doporučení ČNB fungují. Podle informací HN má zákon šanci projít, je ale možné, že v omezené podobě. Kritiky má i mezi poslanci koalice. "Banky se dlouhodobě chovají zodpovědně," řekl HN člen rozpočtového výboru za ANO Patrik Nacher. Regulace pomocí doporučení je podle něj dostačující.

Kritizuje především posílení pravomocí ČNB v oblasti navázání výše úvěru a splátek na výši příjmu. "Asi bych se snažil i po dohodě s ministerstvem financí přijít s pozměňovákem, který by tuto věc, kterou kritizuji od začátku, zmírnil." Pochyby, zda se má zákon vztahovat na všechny parametry, zmínil i pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík, proti samotnému zákonu se ale nestaví. Opatrnou vstřícnost vyslovili také poslanci KDU-ČSL, STAN a KSČM.

Výhrady má Jan Chvojka, šéf poslanců koaliční ČSSD: "Osobně bych se více přikláněl k takovému modelu, který dá více volnosti jednotlivým bankám, které samy dokážou alespoň v Česku dobře řídit své riziko." Rezervovaný postoj dříve uvedl i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Proti se otevřeně staví Jan Skopeček z ODS. "Riziko v regulaci hypoték vidím především v tom, že ČNB může omezit prostor střední třídě pořídit si vlastní nemovitost prostřednictvím hypotečního úvěru a přinutí ji žít pouze v nájemním bydlení."

procenta byl meziroční pokles objemu hypoték za první čtyři měsíce letošního roku. České banky jich v tomto období podle Fincentrum Hypoindexu poskytly za 51,2 miliardy korun. Za propadem stojí vedle růstu úroků i cen nemovitostí přísnější pravidla, která ČNB zavedla loni na podzim.

 

Naši partneři

Artesa-logo
hypotecni-banka
rb
moneta-money-bank-logo
logo_share_1500
logo-zonky
logo-essox
kb
facebook-logo-for-share
Fio-logo
csob
cofidis-logo
RB-st
Oberbank_300
Modra-pyramida
Mbank-logo
unicredit

Kontaktní formulář

Vaše jméno Váš email Telefon
Vaše zpráva

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 9 / Nádraží Libeň 
Hypomakléři.cz

Českomoravská 199/37
190 00  Praha 9

Mobil: +420 775 040 697
E-mail: vladislav.potocnik@hypomakleri.cz
Otevřeno již od 1.5.2024

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 9 / Nádraží Libeň 
Hypomakléři.cz

Českomoravská 199/37
190 00  Praha 9

Mobil: +420 775 040 697
E-mail: vladislav.potocnik@hypomakleri.cz
Otevřeno již od 1.5.2024

 

Chci získat nejlepší úrok

Vaše jméno
Váš email
Telefon

10 rad, kterých se vyvarovat při vyřizování hypotéky - ke stažení zdarma

Bez kontaktu to nejde!

E-mailTelefon

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím