Hypomaléři +420 603 486 821 Infolinka Praha 1 Václavské náměstí 1, Palác Koruna
cz en

Archiv novinek

Výrazné zdražení hypoték se letos nečeká.

duben 2019/

První čtvrtina roku je za námi a na hypotečním trhu je víceméně klid. Dokonce se ani nenaplňují předpoklady, že by hypotéky měly výrazně zdražovat, jako tomu bylo v průběhu celého loňského roku.

Odborníci dokonce předpokládají, že k žádným výrazným změnám v růstu sazeb letos nedojde. Po celý loňský rok hypotéky zdražovaly, na konci roku se průměrná úroková sazba podle ukazatele Fincentrum Hypoindex dostala na hodnotu 2,91 procenta, během roku 2018 se tak zvýšila o 0,63 procentního bodu. Zdražování pokračovalo i v prvním měsíci letošního roku, kdy průměrná sazba skončila na hodnotě tří procent.

ČNB se zvyšováním sazeb nespěchá

Podle předpokladu odborníků z bank tak měl být i rok 2019 ve znamení růstu hypotečních úrokových sazeb. Někteří bankovní experti počátkem roku predikovali, že sazby budou na konci letošního roku atakovat i hranici čtyř procent. První čtvrtletí však naznačilo, že s růstem sazeb to nebude tak dramatické. Některé banky se dokonce rozhodly hypotéky zlevnit. Se snížením úrokových sazeb například v únoru přišly Air Bank, Česká spořitelna, Komerční banka, Hypoteční banka či Wüstenrot.

Zlevňování pokračovalo i v březnu, sazby snížila Equa bank a opět Wüstenrot, v dubnu zlevnila hypotéky například Česká spořitelna. Zlevňování se odrazilo i na hodnotě průměrné úrokové sazby, která se v únoru dostala na 2,99 procenta.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) minulý týden podruhé v letošním roce a celkově už potřetí v řadě rozhodla nechat své úrokové sazby beze změny. Podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela je za tím nejspíš opatrnost kvůli chaosu s brexitem a nejistota ohledně vývoje německého průmyslu. Guvernér ČNB Jiří Rusnok po rozhodnutí rady uvedl, že pořád platí, že v tomto roce může stále dojít k žádnému, ale klidně i ke dvěma zvýšením úrokových sazeb. "Bude hodně záležet na tom, co se stane v nejbližších měsících," dodal.

Od loňského října, kdy ČNB výrazně zpřísnila podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů, mnohé banky měnily úrokové sazby i několikrát. "Sazby jsme od října loňského roku do dnešního dne měnili celkem pětkrát, v podstatě jsme kopírovali měnící se cenu mezibankovních zdrojů. Zatímco ke konci loňského roku byla tendence zdražovat, na začátku letošního roku je to tendence zlevňovat," uvedla pro Právo Andrea Vokálová z Hypoteční banky (HB).

Podobný scénář potvrdili i zástupci dalších dvou velkých hráčů na hypotečním trhu, České spořitelny (ČS) a Komerční banky (KB).

Úroková sazba u pětileté fixace se u ČS změnila čtyřikrát z říjnové hodnoty 2,99 procenta a listopadové 3,19 procenta se dostala až na současnou ve výši 2,89 procenta. V KB ke změně sazby u pětileté fixace přistoupili třikrát, v říjnu byla sazba na úrovni 2,99 procenta, v listopadu došlo k jejímu zvýšení na 3,19 procenta, v únoru pak ke snížení na 3,09 procenta.

Sazby na konci roku kolem 3 %

Pochopitelně odhadnout, na jaké hodnoty se úrokové sazby dostanou na konci letošního roku, není jednoduché. Bankéři jsou však optimističtí, žádné výrazné zdražování hypoték neočekávají. "S úrokovými sazbami to letos nemusí být tak černé, jak se na první pohled zdá. Jejich přesný vývoj sice můžeme jen těžko odhadnout, sama ČNB však již avizovala méně časté změny, maximálně dvakrát do roka. Z tohoto důvodu jsem optimistický v otázce zklidnění celého trhu s nemovitostmi, a to možná už ve druhém čtvrtletí letošního roku," uvedl pro Právo Jiří Feix, generální ředitel HB.

"Predikci úrokových sazeb ovlivňuje celá řada faktorů. Nejvíce pak rozhodnutí ČNB a vysoce konkurenční prostředí. Předpokládáme však, že během roku nedojde k výrazným změnám oproti současnému stavu," uvedl pro Právo Michal Teubner z KB. "Může dojít k mírnému růstu, ale nepředpokládáme, že se sazby dramaticky vzdálí od hranice tří procent," dodal Filip Hrubý z ČS.

Předpokládáme, že během roku k výrazným změnám úrokových sazeb oproti současnému stavu nedojde Michal Teubner, Komerční banka

Naši partneři

Artesa-logo
Fio-logo
Mbank-logo
Modra-pyramida
Oberbank_300
RB-st
cofidis-logo
csob_hypotecni_banka_logo-1
facebook-logo-for-share
kb
logo-essox
logo-zonky
logo_share_1500
rb
unicredit

Kontaktní formulář

Vaše jméno Váš email Telefon
Vaše zpráva
Neplatný vstup

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

IČO 24703052
Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 9 / Nádraží Libeň 
Hypomakléři.cz

Českomoravská 199/37
190 00  Praha 9

Mobil: +420 775 040 697
E-mail: vladislav.potocnik@hypomakleri.cz
Otevřeno již od 1.5.2024

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

IČO 24703052
Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 9 / Nádraží Libeň 
Hypomakléři.cz

Českomoravská 199/37
190 00  Praha 9

Mobil: +420 775 040 697
E-mail: vladislav.potocnik@hypomakleri.cz
Otevřeno již od 1.5.2024

 

Chci získat nejlepší úrok

Vaše jméno
Váš email
Telefon

10 rad, kterých se vyvarovat při vyřizování hypotéky - ke stažení zdarma

Bez kontaktu to nejde!

E-mailTelefon

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím