Hypomaléři +420 603 486 821 Infolinka Praha 1 Václavské náměstí 1, Palác Koruna
cz en

Archiv novinek

ČNB tlačí na banky, předčasné splacení hypoték výrazně zlevní.

březen 2019/

Centrální banka se rozhodla vnést jasno do poplatků, které může požadovat banka, když bude klient s hypotékou chtít doplatit úvěr předčasně mimo období takzvané fixace. Tedy v průběhu doby, v níž má pevně stanovenou úrokovou sazbu. Podle včera zveřejněného výkladu ČNB si banky smí účtovat pouze náklady, které přímo souvisejí s předčasným splacením a jejichž výše je odůvodněná.

Mezi takzvané účelně vynaložené náklady patří podle centrální banky hlavně ty administrativní - například poštovné, kopírování dokumentů nebo poplatky za různé administrativní úkony. Naopak za nepřípustné ČNB považuje, aby banky chtěly proplatit například úroky, o které předčasným doplacením úvěru přicházejí, nebo provize vyplacené makléřům za sjednání úvěru. Takový postup je podle názoru centrální banky v rozporu se zákonem. Bankám by tím hrozily problémy s ČNB, která je jejich regulátorem.

Změnit a sjednotit by se tak měla dosavadní praxe, kdy banky za předčasné doplacení úvěru chtějí většinou tisíce až desetitisíce korun a kdy se klient ani nemá šanci výši poplatků předem dozvědět. Už dříve ČNB uvedla, že je to v rozporu s principy ochrany spotřebitele.

Změna se bude týkat i refinancování - tedy změny banky v průběhu splácení úvěru a jeho doplacení novou hypotékou od jiné banky. Bezprostředně se bude vztahovat na klienty, kteří si sjednali hypotéku nebo novou fixaci od 1. prosince 2016, kdy začal platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. U ostatních pak až od nové fixace.

Volnou ruku bankám při určování výše poplatků za předčasné splacení hypotéky dal právě tento zákon. Ten přesně nedefinoval, co banky lidem smí a nesmí za předčasné splacení účtovat. Určil pouze, kdy je to zdarma - například v případě vážné nemoci či úmrtí, na konci fixace nebo jednou ročně k datu uzavření smlouvy, kdy mohou klienti splatit až čtvrtinu zbývajícího dluhu. A také, že pokud člověk byt či dům zatížený hypotékou prodává, nesmí mu banka naúčtovat více než procento ze zbytku úvěru.

Reakce bank je zatím zdrženlivá, většina se s krokem ČNB prý teprve seznamuje. Podle Vladimíra Staňury, poradce České bankovní asociace, se banky výkladem ČNB řídit budou. Mluvčí České spořitelny Filip Hrubý řekl, že to může vést ke změně hypotečního trhu, zejména v oblasti dlouhodobých fixací, konkrétní ale nebyl.

Naši partneři

Mbank-logo
Modra-pyramida
Oberbank_300
RB-st
csob
equa-bank
facebook-logo-for-share
hypotecni-banka
kb
logo_share_1500
logowustenrotobecne
moneta-money-bank-logo
rb
sberbank-logo
unicredit

Kontaktní formulář

Vaše jméno Váš email Telefon
Vaše zpráva

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 1 / ul. Spálená
Hypomakléři.cz

Spálená 97/29
Praha 1, 110 00

Mobil: +420 739 251 577
E-mail: martin.pol@hypomakleri.cz

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 1 / ul. Spálená
Hypomakléři.cz

Spálená 97/29
Praha 1, 110 00

Mobil: +420 739 251 577
E-mail: martin.pol@hypomakleri.cz
 

Chci získat nejlepší úrok

Vaše jméno
Váš email
Telefon

10 rad, kterých se vyvarovat při vyřizování hypotéky - ke stažení zdarma

Bez kontaktu to nejde!

E-mailTelefon

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím