Hypomaléři +420 603 486 821 Infolinka Praha 1 Václavské náměstí 1, Palác Koruna
cz en

Archiv novinek

Dění na hypotečním a realitním trhu v roce 2018 a výhled 2019.

leden 2019/

Není žádným překvapením, že hypoteční trh roku 2018 naváhal na předhochozí rok. Důvodem bylo, že ČNB pokračovala v postupném zvyšování základních úrokových sazeb. 

Loňský rok se tak nesl ve znamení přísnějšího hypotečního trhu, boje se zvýšenou inflací, která měla dopad i na úrokové sazby, a rostoucích cen nemovitostí, které určitým způsobem ovlivnily rozhodování ČNB o zvyšování úrokových sazeb. Na trhu tedy panovala po celý rok nejistota z dalšího zásahu ze strany Centrální banky a zvýšení úrokových sazeb či nového doporučení.
Časté změny úrokových sazeb a implementace nového doporučení stály bankovní instituce jistě nemalé náklady. Některé instituce reagovaly s každým zvýšením základních úrokových sazeb ze strany ČNB. Jiné zase k těmto častým změnám přistupovaly střídměji a úrokové sazby zvedaly například jen dvakrát za rok, ale o to však výrazněji.

Můžeš-li hypotéku sjednat dnes, neodkládej to na zítra. 

Takto časté změny úrokových sazeb měly bezprostřední dopad na klienty. Ti žili ve strachu a chvátali sjednat hypoteční úvěr ještě dnes, protože zítra může být již vyšší úroková sazba. I přestože úroky nejsou hlavním kritériem, kterým by se zájemci o hypoteční úvěr měli řídit, tak tomu tak v drtivé většině je. Nejkritičtějším okamžikem jak pro klienty, tak pro poskytovatele hypotečních úvěrů bylo doporučení týkající se výpočtu bonity klientů DTI a DSTI, které vstoupilo v platnost v říjnu 2018. Pro poskytovatele toto doporučení přineslo největší objemy hypotečních úvěrů za celý rok 2018. Poptávka po hypotékách dosáhla v září 2018 své špičky.

Klienti pospíchali, aby si stihli včas sjednat hypoteční úvěr, na který by od 1. října nemuseli dosáhnout. Většina z nich stála před rozhodnutím, zda si vzít hypotéku či nikoli, koupit si nemovitost teď, anebo až za půl roku či za rok, jaké v té době budou úrokové sazby, zda splní podmínky pro získání úvěru a jaké budou ceny nemovitostí? Takové a možná i dramatičtější myšlenky se promítaly hlavou většině zájemců o hypoteční úvěr, potažmo o koupi nemovitosti. Jak trh ukazuje, u klientů, kteří byli finančně připravení, tedy měli buď našetřeno 10 či 20 % vlastních zdrojů nebo poskytli bance do zástavy další nemovitost, aby dosáhli na LTV 90 či 80, padlo rozhodnutí ve prospěch hypotečního úvěru.

Vlastní bydlení klienti odkládají.

Trh s nemovitostmi v loňském roce byl i nadále rostoucí, došlo pouze k mírnému zpomalení. Stoupající ceny nemovitostí má na svědomí jak silná ekonomika a zvýšená inflace, tak i nízká nabídka bytů, která sehrála zásadní roli především v Praze. Špatnou zprávou je, že růst cen nemovitostí byl bohužel mnohonásobně rychlejší než růst mezd. V Praze tak na nemovitost finančně dosáhne málokdo. Zájemci o vlastní bydlení se museli rozhodnout buď pro menší nemovitost, či se odstěhovat mimo město a do práce tak dojíždět někdy hodinu i déle. V letošním roce očekáváme stále rostoucí ceny nemovitostí se zpomalujícím se tempem růstu.

Jak bylo zmiňováno na začátku, Česká národní banka minulý rok několikrát za sebou zvýšila základní úrokové sazby, na které musely reagovat i komerční banky. Není žádným překvapením, že na většině úrokových lístků komerčních bank nalezneme úrokové sazby přes tři procenta, u LTV 90 pak i okolo 4 procent. Vývoj úrokových sazeb očekáváme rostoucí i v roce 2019. Ke zvýšení základních úrokových sazeb ze strany ČNB by pak mohlo dojít během letošního roku až třikrát. Jak tedy na dostupnou hypotéku? K získání nižší úrokové sazby klientům přispěje větší výše vlastních zdrojů v porovnání se zastavovanou hodnotou nemovitosti, tedy LTV. Lidé musejí financovat koupi alespoň 20 procenty z vlastních zdrojů, aby získali úrokovou sazbu okolo tří procent. A na takovou částku je potřeba si šetřit několik let, proto většina zájemců bydlení odkládá.

O autorovi| Marianna kuckirová, analytička bankovních produktů Broker Consulting.

Naši partneři

Mbank-logo
Modra-pyramida
Oberbank_300
RB-st
csob
equa-bank
facebook-logo-for-share
hypotecni-banka
kb
logo_share_1500
logowustenrotobecne
moneta-money-bank-logo
rb
sberbank-logo
unicredit

Kontaktní formulář

Vaše jméno Váš email Telefon
Vaše zpráva

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 1 / ul. Spálená
Hypomakléři.cz

Spálená 97/29
Praha 1, 110 00

Mobil: +420 739 251 577
E-mail: martin.pol@hypomakleri.cz

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 1 / ul. Spálená
Hypomakléři.cz

Spálená 97/29
Praha 1, 110 00

Mobil: +420 739 251 577
E-mail: martin.pol@hypomakleri.cz
 

Chci získat nejlepší úrok

Vaše jméno
Váš email
Telefon

10 rad, kterých se vyvarovat při vyřizování hypotéky - ke stažení zdarma

Bez kontaktu to nejde!

E-mailTelefon

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím