Hypomaléři +420 603 486 821 Infolinka Praha 1 Václavské náměstí 1, Palác Koruna
cz en

Archiv novinek

Regulace ČNB dopadá nejvýrazněji na regiony. Poptávka slábne a ceny nového bydlení brzdí.

leden 2019/

Regulace České národní banky (ČNB) dopadá mnohem výrazněji na regiony než na hlavní město. Na rozdíl od Prahy poptávka v regionech slábne a výrazněji brzdí i růst cen nového bydlení. Čím to je?

Regulace České národní banky (ČNB) dopadá mnohem výrazněji na regiony než na hlavní město. Na rozdíl od Prahy poptávka v regionech slábne a výrazněji brzdí i růst cen nového bydlení. Čím to je?

Centrální banka od října zpřísnila poskytování hypoték. Během loňského roku navíc pokračoval růst hypotečních sazeb. Podle Fincentrum Hypoindexu vzrostla průměrná úroková sazba u hypoték za 12 měsíců o třetinu na prosincových 2,91 procenta.

"Dopad kroků centrální banky a zdražování hypoték jsou více patrné v regionech než samotném hlavním městě. To částečně zpochybňuje cestu, jakou se rozhodli domácí bankéři omezit poptávku po novém bydlení a zmírnit tak mimo jiné inflační tlaky, jež jsou s pořizováním nemovitostí spojeny," říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.
Růst cen v řádech jednotek procent
V Praze rostly ceny nových bytů v loňském roce dvouciferným tempem. Meziročně došlo k nárůstu o 18,6 procenta na 101 091 korun za metr čtvereční. V regionech dosahovala na konci loňského roku průměrná cena nového prodaného bytu podle údajů společnosti Trigema 53 570 korun za metr čtvereční, což je meziročně o 5,8 procenta více.

V řadě regionů ale již ceny začaly klesat. Nejvýraznější mezičtvrtletní pokles zaznamenal Jihomoravský kraj, kam spadá i dražší Brno. Průměrná cena nového bydlení se zde během posledního čtvrtletí loňského roku propadla o více než čtvrtinu z 88 556 korun na 64 819 korun za metr čtvereční.

K mírnému poklesu cen nového bydlení v řádech jednotek procent došlo v Olomouckém, Pardubickém, Plzeňském či Zlínském kraji. Jihomoravský kraj přesto zůstává z regionů nejdražší. Na záda mu ale v současné době dýchá kraj Liberecký s průměrnou prodejní cenou 62 825 korun za metr čtvereční. Nejlevnějším krajem je Vysočina s cenou 38 163 korun za metr čtvereční.
Prodeje se propadají napříč regiony
V loňském roce se podle statistiky společnosti Trigema v regionech prodalo 4 440 nových bytů. V roce 2017 přitom prodeje v regionech překonaly i hlavní město, a to o 600 prodaných bytů. Celkem se předloni regionální prodeje vyšplhaly na 6 100 nových bytových jednotek a o rok dříve na pět tisíc bytů.

"Zatímco v Praze se během posledních tří měsíců podle prvních odhadů poptávka zvedla a ceny nových bytů opět zdražily, v levnějších regionech došlo k dalšímu výraznému propadu," říká Marcel Soural.

K poklesu poptávky v regionech došlo především ve druhé polovině roku, kdy pokračoval růst hypotečních sazeb a ČNB opět přitvrdila proti hypotékám. Prodeje se propadly meziročně téměř o třetinu. Pokles prodejů o desítky procent zaznamenala většina regionů v čele s krajem Jihomoravským, Středočeským a Plzeňským.

Největší mezikvartální propad registroval Plzeňský kraj, a to o více než dvě třetiny. Pozadu nezůstal ani Jihomoravský kraj, kde se prodalo téměř o polovinu méně bytů. Ve Středočeském kraji byl pokles oproti třetímu čtvrtletí zhruba třetinový.

Zájem o nové bydlení naopak sílí v Olomouckém kraji, a to především v posledních dvou letech. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ale poptávka po novém bydlení na Olomoucku překonala i tradičně silné regiony jako kraj Jihomoravský, Středočeský či Plzeňský.
Proč na kroky ČNB doplácí zejména regiony?
A proč na regulace ČNB a zdražování hypoték doplácí především regiony? Jádro pudla tkví především v poptávce. Zatímco v Praze si zdražující byty najdou zájemce i mezi investory, v regionech převažují zájemci, kteří pořizují bydlení převážně pro vlastní potřebu. A ti si za současných podmínek vlastní bydlení často nemohou dovolit, případně musí slevovat ze svých nároků.

V letošním roce by měla poptávka v regionech i nadále ochlazovat. Prodeje by se měly podle odhadů developerů pohybovat v rozmezí od 3 500 do 4 000 nových bytů. "Letos lze předpokládat, že se poptávka opět soustředí do okolí metropolí, jakými jsou Praha a Brno a některých dalších větších měst. To se bude nejspíše týkat Olomouce, Plzně a možná i Pardubic," míní Marcel Soural.

Průměrná cena mimo Prahu a Brno by měla růst jen mírně. "Někde může dokonce stagnovat či dokonce klesat. Lidé budou vyhledávat takové byty, odkud se dostanou relativně rychle do práce a zároveň tam, kde je vybudovaná infrastruktura v podobě obchodů, služeb či různých úřadů. V té souvislosti budou samozřejmě dávat přednost regionům s vyšší průměrnou mzdou," dodává Marcel Soural.

Stále populárnějším řešením jsou například rodinné domy v okolí Brna. "Dostupné rodinné domy za Brnem konkurují větším bytům ve městě. Uvnitř samotného Brna se staví jen velmi málo, byty tak zdražují a lidé se stěhují za město. Proces suburbanizace jede na plné obrátky. Lidé raději obětují svůj čas dojížděním z rodinného domku za Brnem, než aby kupovali velký a drahý byt ve městě, na který často po zpřísnění podmínek hypotečního financování dosahují těžce," říká výkonný ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Naši partneři

Mbank-logo
Modra-pyramida
Oberbank_300
RB-st
csob
equa-bank
facebook-logo-for-share
hypotecni-banka
kb
logo_share_1500
logowustenrotobecne
moneta-money-bank-logo
rb
sberbank-logo
unicredit

Kontaktní formulář

Vaše jméno Váš email Telefon
Vaše zpráva

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 1 / ul. Spálená
Hypomakléři.cz

Spálená 97/29
Praha 1, 110 00

Mobil: +420 739 251 577
E-mail: martin.pol@hypomakleri.cz

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 1 / ul. Spálená
Hypomakléři.cz

Spálená 97/29
Praha 1, 110 00

Mobil: +420 739 251 577
E-mail: martin.pol@hypomakleri.cz

Spočítejte si výši své splátky

Účel
Výše úvěru
Hodnota nemovitosti
Fixace
Požadovaná splatnost

Kontakt na Vás

Vaše jméno
Vaše místo bydliště
Váš email
Váš telefon

Chci získat nejlepší úrok

Vaše jméno
Váš email
Telefon

10 rad, kterých se vyvarovat při vyřizování hypotéky - ke stažení zdarma

Bez kontaktu to nejde!

E-mailTelefon

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím