Hypomaléři +420 603 486 821 Infolinka Praha 1 Václavské náměstí 1, Palác Koruna
cz en

Archiv novinek

Odečíst úroky z daní můžete i při koupi pozemku.

leden 2019/

Zákon stanovuje, že je možné odečíst z daní úroky z úvěru, který byl prokazatelně použit na pořízení vlastního bydlení. To se týká všech úvěrů ze stavebního spoření i hypoték, ať už na byt, rodinný dům nebo stavební pozemek.

Každý měsíc banky sjednají tisíce a někdy i desetitisíce hypotečních úvěrů. Drtivá většina z nich je čerpána pro pořízení vlastního bydlení. Je tu i nezanedbatelná část, která je určena na pořízení rekreačních, investičních či podnikatelských nemovitostí. Rozdíl mezi první a druhou skupinou je mimo jiné v tom, že zaplacené úroky u hypoték sjednaných čistě na pořízení nebo rekonstrukci vlastního bydlení si lze odečíst z daní.

"U hypoték pravidelně v lednu posíláme výpis uhrazených úroků, aby si je klienti mohli uplatnit v daňovém přiznání, to je samozřejmá věc," potvrzuje mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová.

Úroky z úvěru na bydlení zákon dovoluje odečíst v maximální výši tři sta tisíc korun ročně, tedy pětadvacet tisíc korun měsíčně. "Asi málokdo si pořizuje tak drahé bydlení, aby měsíčně na úrocích odvedl pětadvacet tisíc korun. Na druhou stranu v praxi lze vidět mnoho lidí, kteří v této věci chybují a ne vždy své právo odečíst si úroky uplatní," podotýká finanční poradkyně společnosti Partners Dana Míchalová. Trvalé bydliště není podmínkou

Pro odpočet úroků z úvěru v daňovém přiznání platí obecně tři základní podmínky: být účastníkem úvěrové smlouvy, vlastnit nebo spoluvlastnit předmět financování a užívat předmět financování k trvalému bydlení. Trvalé bydlení přitom již není potřeba prokázat trvalým bydlištěm zapsaným v občanském průkazu, jak tomu bývalo v minulosti.

Výše částky, o kterou si daňový poplatník může snížit svůj roční základ daně, závisí na výši sjednané úrokové sazby a počtu let do konce splatnosti hypotéky. "Dlouhodobé úvěry je třeba plánovat do důsledku, je nutné věnovat pozornost nejen sjednávaným smluvním podmínkám, ale zajímat se i o daňové povinnosti a případné úlevy. Úroky pro snížení daňového základu je nutné zejména v prvních letech splácení hypotéky pečlivě hlídat a každý rok provádět jejich odpočet," doporučuje Míchalová.

Jedním z důvodů, proč je třeba začít odečítat úroky z daní hned na začátku úvěru, je podle ní i to, že samotný úvěr je právě v tomto období umořován většinou jen dvaceti procenty z celkové splátky, osmdesát procent činí úroky. A problém je, že o odečtení úroků z daňového základu nelze žádat se zpětnou žádostí. Koupě pozemku má svá pravidla

K uznaným odečitatelným položkám od základu daně patří také úroky z hypotečního úvěru použitého na opravu, úpravu bytu nebo domu. Zákon o dani z příjmu dovoluje snížit základ daně o úroky zaplacené bance dokonce i za úvěr na koupi pozemku. Má to několik podmínek. "Klient musí doložit, že na pozemku bude možné stavět objekt bydlení, dokládá tedy buď regulační plán obce nebo rovnou stavební souhlas, územní rozhodnutí či potvrzení obce," vysvětluje mluvčí Hypoteční banky Vokálová.

Ale jsou tu i další podmínky. První je, že se na zakoupeném pozemku začne nejdéle do čtyř let od poskytnutí úvěru stavět. Druhou podmínkou je, že stavba bude určena k trvalému bydlení, tedy bude jí přiděleno číslo popisné. Jasným dokladem pro finanční úřad je stavební rozhodnutí nebo ohlášení stavby od příslušného úřadu.

Při prvním uplatnění odečtu úroků z úvěru na bydlení vyžaduje finanční úřad přílohou k daňovému přiznání doložit hypoteční smlouvu nebo smlouvu o poskytnutí úvěru ze stavebního spoření či jiného úvěru a výpis z katastru nemovitostí, který dokládá vlastnické právo k nemovitosti. Následující roky finančnímu úřadu bude stačit přiložit pouze potvrzení z banky o výši zaplacených úroků. Banky ho rozesílají v polovině ledna roku následujícím po zdaňovacím období. Nákup nemovitosti k podnikání odečet neumožňuje

Odečíst úroky z úvěru zákon výslovně zakazuje, pokud byl úvěr použit na pořízení rekreační chaty, chalupy nebo pozemku, kde není do čtyř let od poskytnutí úvěru plánována výstavba domu určeného k trvalému žití, tedy s číslem popisným.

Dále odpočet úroků od základu daně zákon nedovoluje a finanční úřad neuznává v případě výstavby nebo nákupu nemovitosti určené k podnikatelské činnosti nebo za účelem pronájmu. V tomto případě je možné úroky zahrnout alespoň do daňově uznatelných výdajů.

Naši partneři

Artesa-logo
hypotecni-banka
rb
moneta-money-bank-logo
logo_share_1500
logo-zonky
logo-essox
kb
facebook-logo-for-share
Fio-logo
csob
cofidis-logo
RB-st
Oberbank_300
Modra-pyramida
Mbank-logo
unicredit

Kontaktní formulář

Vaše jméno Váš email Telefon
Vaše zpráva

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 9 / Nádraží Libeň 
Hypomakléři.cz

Českomoravská 199/37
190 00  Praha 9

Mobil: +420 775 040 697
E-mail: vladislav.potocnik@hypomakleri.cz
Otevřeno již od 1.5.2024

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 9 / Nádraží Libeň 
Hypomakléři.cz

Českomoravská 199/37
190 00  Praha 9

Mobil: +420 775 040 697
E-mail: vladislav.potocnik@hypomakleri.cz
Otevřeno již od 1.5.2024

 

Chci získat nejlepší úrok

Vaše jméno
Váš email
Telefon

10 rad, kterých se vyvarovat při vyřizování hypotéky - ke stažení zdarma

Bez kontaktu to nejde!

E-mailTelefon

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím