Hypomaléři +420 603 486 821 Infolinka Praha 1 Václavské náměstí 1, Palác Koruna
cz en

Archiv novinek

Na kolik opravdu vyjde hypotéka?

únor 2018/

Chtěli byste vlastní bydlení, něco už máte naspořeno a zajímalo by vás, na kolik vlastně taková hypotéka vyjde? Nejde jen o pravidelné splácení, připravit se musíte i na poplatky.

Pokud jste si mysleli, že vše, co budete muset při čerpání hypotečního úvěru uhradit, budou pouze pravidelné splátky, pak jste bohužel na omylu. Svět bez poplatků zkrátka neexistuje a už vůbec ne, když se jedná o půjčky. Za co všechno se tedy u hypotéky může a nemusí platit?

Dívejte se na RPSN
RPSN je zkratka pro roční procentuální sazbu nákladů. Zpravidla je vyjadřována v procentech a jednoduše řečeno ukazuje všechny započtené výdaje na hypotéku. Ne tedy pouze úrok, ale i veškeré poplatky. V praxi je pak na rozdíl od úroku podstatně jasnějším ukazatelem toho, zdali je pro nás daný produkt výhodný. RPSN u jednotlivých hypoték můžeme porovnávat v hypotečních kalkulačkách.

Minimální našetřená částka
Abyste úvěr získali, musíte mít našetřeno minimálně 10 % z ceny nemovitosti, což rozhodně není málo, a to zvláště pokud kupujete např. dům za 5 miliónů nebo dokonce za víc. Ne každá banka navíc nabízí možnost 90% hypotéky. Ideální je tedy mít našetřeno alespoň 80 %, abyste na finančním trhu měli z čeho vybírat. Čím více, tím ale samozřejmě lépe.

Poplatek za odhad nemovitosti
Pokud chcete hypotéku získat a čerpat, nemovitost, kterou kupujete, si musíte nechat ocenit, a to na vlastní triko. Jednorázový poplatek bude náležet znalci a specialistovi v oboru, nikoliv bance. Jeho výše pak může být různá. Pokud by měl být odhad doložen ,,narychlo“, aniž by znalec musel dorazit na prohlídku, lze údajně počítat i s 1500 Kč. Jestliže ale na stanovené místo dorazí a nemovitost bude muset projít, cena se může vyšplhat až na 6 000 Kč závisle na tom, zdali se jedná o byt či dům.

Rezervační smlouva a provize realitní kanceláři
Jestliže nekupujete dům nebo byt na vlastní pěst, ale rozhodli jste se využít pomoc realitní kanceláře, pak budete pravděpodobně nemile překvapeni. Bývá zde totiž zvykem podpis tzv. rezervační smlouvy. Díky ní vám bude v podstatě nemovitost podržena před ostatními do okamžiku, než podepíšete kupní smlouvu. Že vám pak domeček nikdo nevyfoukne, je sice fajn, ale poplatek za rezervaci už tolik fajn není. Může se totiž vyšplhat až na 10 % z ceny nemovitosti, což je v podstatě ještě jednou tolik, jako když si berete hypotéku, která pokryje 90 %. Obvykle naštěstí bývá ale okolo 5 %.

Ze zákona po vás může realitní makléř chtít buď poplatek za rezervaci anebo provizi realitní kanceláři (zhruba 4 – 6 %), nikdy ale ne oba poplatky zároveň. Každopádně v obou případech pak platíte za to, že nemovitost již nebude nabízet nikomu jinému. Ať už se navíc jedná o jeden anebo druhý poplatek, bude třeba si k němu i řádně připočítat DPH, které činí 21 %. Sazba je totiž v naprosté většině případů uváděna bez daně.

Některé realitky navíc vyžadují i tzv. advokátní úschovu nebo dohodu o správě kupní ceny. Ta vyjde okolo 6 000 Kč a princip úschovy v podstatě spočívá v tom, že peníze za nemovitost prvně dorazí na speciální účet, na kterém budou podrženy a na účtu prodávajícího se objeví až po splnění určitých podmínek.

Poplatek za vyřízení a vedení úvěru
Poplatkem za vyřízení v podstatě hradíte to, že vám banka schválila žádost a dovolila hypotéku čerpat. V tomto případě můžete obvykle počítat s 3 000 – 4 000 Kč. Jedná se o jednorázovou částku. Co ale budete hradit pravidelně, je poplatek za vedení úvěru nebo účtu. Ten se pak běžně pohybuje zhruba v rozmezí 150 – 400 Kč a platit jej budete muset za každý měsíc. U některých bank od něj ale budete naštěstí osvobozeni. To samé může platit i pro vyřízení úvěru.

Vklady na katastr
Platby nás budou čekat i na katastru nemovitostí, a to především za:
• Vklad vlastnického práva – 1 000 Kč
• Vklad zástavního práva – 1 000 Kč

Pojištění nemovitosti a platební neschopnosti
Pojištění nemovitosti se v tomto případně sjednává již před samotnou hypotékou. Roční pojistné obvykle nepřesáhne ani 1 % z kupní ceny. Na druhou stranu pak pojištění proti neschopnosti splácet nemusí být součástí úvěru, ale přesto jej je dobré sjednat, a to nejen kvůli případným nenadálým událostem, ale i kvůli tomu, že díky sjednání můžete získat slevu na měsíčních hypotečních splátkách.

 

Zdroj: https://www.finance.cz/504135-poplatky-za-hypoteku/ 

Naši partneři

Artesa-logo
Fio-logo
Mbank-logo
Modra-pyramida
Oberbank_300
RB-st
cofidis-logo
csob_hypotecni_banka_logo-1
facebook-logo-for-share
kb
logo-essox
logo-zonky
logo_share_1500
rb
unicredit

Kontaktní formulář

Vaše jméno Váš email Telefon
Vaše zpráva
Neplatný vstup

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

IČO 24703052
Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 9 / Nádraží Libeň 
Hypomakléři.cz

Českomoravská 199/37
190 00  Praha 9

Mobil: +420 775 040 697
E-mail: vladislav.potocnik@hypomakleri.cz
Otevřeno již od 1.5.2024

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

IČO 24703052
Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 9 / Nádraží Libeň 
Hypomakléři.cz

Českomoravská 199/37
190 00  Praha 9

Mobil: +420 775 040 697
E-mail: vladislav.potocnik@hypomakleri.cz
Otevřeno již od 1.5.2024

 

Chci získat nejlepší úrok

Vaše jméno
Váš email
Telefon

10 rad, kterých se vyvarovat při vyřizování hypotéky - ke stažení zdarma

Bez kontaktu to nejde!

E-mailTelefon

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím