Hypomaléři +420 603 486 821 Infolinka Praha 1 Václavské náměstí 1, Palác Koruna
cz en

Archiv novinek

Nejrychleji rostou ceny nemovitostí na Islandu a v České republice.

leden 2018/

Podle nového evropského srovnání cen nemovitostí u nás rostou nejrychleji v celé Evropské unii. O kolik ceny meziročně vzrostly? Jak se vyvíjí ceny v Evropě a kolik platí za bydlení lidé v našich sousedních zemích?

Podle nejnovějších dat Eurostatu u nás domy a byty ve 3. čtvrtletí meziročně zdražily o 12,3 %. V celé unii přitom ceny nemovitostí rostly v 3. kvartálu o necelých 5 procent. Podobně jako Česká republika je na tom také Irsko s meziročním růstem cen o 12 %. Růst větší než 10 % zaznamenalo také Portugalsko, Maďarsko a Holandsko.

Jedinou zemí (uváděnou ve statistikách), kde ceny nemovitostí meziročně klesly, je Itálie (y/y - 0,9 %). Česká republika je navíc výjimečná v tom, že ceny nemovitostí zde rostou více než 10% tempem již 4 čtvrtletí za sebou. Mimo zemí EU zveřejnil Eurostat i data z Norska a Islandu, přičemž na Islandu ceny nemovitostí vzrostly meziročně o 22,5 procenta. „V letošním roce očekáváme v České republice pokračující růstový trend cen nemovitostí, nicméně v případě bytů očekáváme určité zpomalení tempa a v některých regionech a u některých typů bytů dokonce mírný pokles. Ve výsledku tedy podle našeho odhadu dojde k zpomalení meziročního tempa růstu pod 10 %,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na financování bydlení.

Jak drahé jsou byty v ČR a sousedních zemích?
Tempo růstu cen nemovitostí toho však příliš nevypovídá o faktických cenách nemovitostí. Abychom mohli lépe rozklíčovat, jak jsme na tom v porovnání s ostatními zeměmi středoevropského regionu, připravili jsme následující grafické srovnání, které se zaměřuje na ceny bytů v jednotlivých zemích dle metodiky portálu Numbeo.com*.

Je evidentní, že ceny bytů v Rakousku a především v Německu výrazně převyšují ceny ve zbývajících středoevropských zemích, České republiky nevyjímaje. Celkové pořadí značně závisí na tom, zda se jedná o průměr cen v centru měst a potažmo také podíl lidí bydlících ve velkých městech. A na druhé straně průměr cen mimo centra měst či větších aglomerací.

Z uvedeného srovnání vychází nejlépe co do ceny bytů mimo centra měst Maďarsko. Pokud by však člověk sháněl bydlení v centru měst, statisticky lépe vychází průměrná cena bytů v Polsku nebo na Slovensku. Česká republika je ve středu tohoto středoevropského žebříčku.

*data na srovnávacím portálu vycházejí ze statistik měst, proto jsou hodnoty vyšší, než je obvyklý průměr. Slouží tedy spíše pro proporcionální porovnání

Zdroj: GOLEM FINANCE, Eurostat, Numbeo.com

 

Naši partneři

Mbank-logo
Modra-pyramida
Oberbank_300
RB-st
csob
equa-bank
facebook-logo-for-share
hypotecni-banka
kb
logo_share_1500
logowustenrotobecne
moneta-money-bank-logo
rb
sberbank-logo
unicredit

Kontaktní formulář

Vaše jméno Váš email Telefon
Vaše zpráva

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 1 / ul. Spálená
Hypomakléři.cz

Spálená 97/29
Praha 1, 110 00

Mobil: +420 739 251 577
E-mail: martin.pol@hypomakleri.cz

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 1 / ul. Spálená
Hypomakléři.cz

Spálená 97/29
Praha 1, 110 00

Mobil: +420 739 251 577
E-mail: martin.pol@hypomakleri.cz

Spočítejte si výši své splátky

Účel
Výše úvěru
Hodnota nemovitosti
Fixace
Požadovaná splatnost

Kontakt na Vás

Vaše jméno
Vaše místo bydliště
Váš email
Váš telefon

Chci získat nejlepší úrok

Vaše jméno
Váš email
Telefon

10 rad, kterých se vyvarovat při vyřizování hypotéky - ke stažení zdarma

Bez kontaktu to nejde!

E-mailTelefon

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím